Stop gender ideology

Oddelek za sociologijo

Spol, demokracija in neokonservativno anti-gender gibanje

Članica UL, ki izvaja projekt UL, Filozofska fakulteta
Evidenčna številka projekta (šifra) J5-50158
Naziv projekta Spol, demokracija in neokonservativno anti-gender gibanje
Obdobje trajanja projekta 01.10.2023-30.09.2026
Letni obseg 1,35 FTE
Vodja projekta Prof. dr. Roman Kuhar
Veda in raziskovalno področje po šifrantu ARIS 5.03 - Družboslovje/Sociologija
Sodelujoče raziskovalne organizacije

UL, Fakulteta za družbene vede

Mirovni inštitut

Gibanje proti t. i. "teoriji spola" (antigendersko gibanje) je družbeno in politično neokonservativno gibanje, ki se je pojavilo v Evropi v začetku leta 2010 in se od takrat razširilo po vsem svetu. Nasprotuje teoriji spolov, feminizmu in politikam enakosti spolov, saj trdi, da so škodljive za družbo. Gibanje združuje različne akterje, od verskih organizacij in skupin do radikalnih desnih strank, nacionalističnih organizacij in skupin "zaskrbljenih državljanov". "Simbolno lepilo" (Kováts & Põim, 2015), ki te akterje drži skupaj, je ideja "ideologije spola", ki deluje kot nekakšna "diskurzivna koalicija" (Edenborg, 2021), ki akterjem z različnimi ideološkimi, filozofskimi in verskimi stališči omogoča delovanje s pomočjo skupnih naracij.
V Evropi se je to gibanje pojavilo med gospodarsko krizo, strogimi varčevalnimi ukrepi in posledičnim povečanjem družbenih neenakosti. To je še dodatno podžgalo splošno nezadovoljstvo ljudi s političnimi in gospodarskimi razmerami ter zlasti s političnimi in gospodarskimi elitami. Varčevalni ukrepi niso bili glavni sprožilec gibanja, vendar so mu močno pomagali, saj so voditelji gibanja uspešno ustvarili predstavo o utišani večini kot tisti, ki je zatirana. Danes je gibanje tesno prepleteno s politikami desnega populizma, s katerimi si deli nekatere ključne ideološke strukture.
Ključna vrzel v obstoječih raziskavah o antigenderskih gibanjih in z njimi povezanimi boji za novo kulturno in politično hegemonijo je trojna:
1.    Prisoten je manko empiričnih raziskav, ki bi analizirale razloge, zakaj je bilo antigendersko gibanje tako privlačno, da je lahko k svojim dejavnostim pritegnilo velike množice ljudi. Še vedno manjka celovita strukturna in empirično utemeljena razlaga vzrokov in dejavnikov, ki so prispevali k uspehu gibanja med splošno populacijo. V ta namen se bomo v predlaganem projektu oprli na aktualne teoretske razprave o antigenderskem gibanju in empirično preverili štiri dimenzije razumevanja uspeha gibanja, ki jih te teoretske razprave povezujejo s štirimi krizami: kriza liberalne demokracije in težave, ki jih je povzročil neoliberalizem, kriza moškosti, kriza enakosti in kriza vednosti (epistemična kriza).
2.    Na področju študij antigenderskih gibanj se večina sedanjih raziskav osredotoča na (kritično) analizo diskurzivnih okvirov, naše raziskave (Kuhar, 2017; Kuhar in Pajnik, 2020) pa kažejo, da se domnevna grožnja "spola" (kot praznega označevalca) prevaja v kratka sporočila, ki vzbujajo strah, ustvarjajo moralno paniko in občutek ogroženosti, hkrati pa igrajo na poenostavljene esencialistične predstave o tem, kaj je normalno in naravno. Predlagani projekt bo to hipotezo empirično preveril z uporabo konceptov "politike strahu" (Wodak, 2015) in "afektivne vladavine" (Sauer in Penz, 2017).
3.    Na področju raziskovanja antigenderskih gibanj prevladujejo politološke in sociološke študije, medtem ko pravnih analiz skorajda ni. Namen te raziskave je zapolniti tudi to vrzel s pravno in sociološko analizo preteklih (pravnih) praks akterjev gibanja, kot so državljanske pobude, amicus briefs in druge oblike strateške litigacije. Intersekcijska pravna in sociološka analiza je nujna, ker je "strateška litigacija" in strateška uporaba koncepta "človekovih pravic" v nacionalnih in transnacionalnih bojih proti "teoriji spola" ena od ključnih strategij tega gibanja.
Naša glavna teza je, da antigendersko gibanje strateško krepi negotovosti, povezane s temeljnimi ontološkimi vprašanji človeštva, vključno s spolom, hkrati pa ponuja pomirjujoč in strateško oblikovan odgovor na trenutne politične, gospodarske, družbene in kulturne spremembe, ki jih obravnavajo kot "krizne".

Filozofska fakulteta:
Prof. dr. Roman Kuhar
Doc. dr. Rok Smrdelj
asist. Igor Jurekovič

Fakulteta za družbene vede:
Prof. dr. Alenka Švab
Doc. dr. Barbara Rajgelj
Gal Gračanin

Mirovni inštitut
Prof. dr. Mojca Pajnik
Leja Markelj

Projekt sestavlja 7 delovnih sklopov:

Delovni sklop 1: Upravljanje (vodi: Roman Kuhar)

Delovni sklop 2: Pregled stanja (vodi: Alenka Švab)

Delovni sklop 3: Strategije in diskurzi, empirični del I (vodi: Mojca Pajnik)

Delovni sklop 4: Strateška litigacija, empirični del II (vodi: Barbara Rajgelj)

Delovni sklop 5: Vzpon in uspeh antigenderskih gibanj, empirični del III (vodi: Roman Kuhar)

Delovni sklop 6: Analiza podatkov (vodi: Rok Smrdelj)

Delovni sklop 7: Diseminacija (vodi: Roman Kuhar)

Kuhar, R., & Pajnik, M. (2024). Re-nationalizing citizenship and democratic backsliding: Anti-gender mobilizations in Central-Eastern Europe. In B. Siim & P. Stoltz (Eds.), The Palgrave Handbook of Gender and Citizenship (pp. 361–381). Palgrave Macmillan.

Smrdelj, Rok in Roman Kuhar. 2024. Neokonservativna opozicija politikam enakosti: Antigendersko gibanje v Sloveniji. Družboslovne razprave 105-106: 17-41.

Prvi sestanek programske skupine

Prvi sestanek programske skupine

Raziskovalna skupina se je sestala na prvem sestanku 9. novembra 2023. Na sestanku smo pregledali načrtovani raziskovalni projekt in po posameznih delovnih paketih določili raziskovalne faze, po katerih bomo izvedli raziskovalni projekt. Pripravili smo protokol za (so)uporabo raziskovalnih podatkov in avtorstva del ter se dogovorili, da bomo v času do januarja 2024 delali na pregledu in študiju temeljne literature, ki obravnava glavne koncepte temeljnega projekta.

Pripravili smo tudi raziskovalni priročnik za izvedbo projekta.

Gostujoče vabljeno predavanje v Skopju

Gostujoče vabljeno predavanje v Skopju

Med 4. in 5. oktobrom 2023 je vodja projekta, dr. Roman Kuhar, sodeloval na konferenci Gender Summit v Skopju (Severna Makedonija) z naslovom “New Gen(D)eratin”. Izvedel je uvodno gostujoče predavanje, povezano s tematiko temeljnega projekta: “Resisting Gender Equality: Unmasking the Dynamics of the Anti-Gender Opposition”. Predavanje si lahko ogledate na tej povezavi, objavljeno pa je tudi kot spletno besedilo

Seminar “Kdo se boji družbenega spola?”

Seminar “Kdo se boji družbenega spola?”

V Beogradu (Srbija) je 17. novembra 2024 potekal mednarodni seminar “Who’s Still Afraid of Gender” v organizaciji GenPolSEE, na kateri je dr. Rok Smrdelj predstavil nekaj izsledkov iz dosedanjih raziskav o anti-genderskem gibanju v Sloveniji, ki so bili osnova tudi za prijavo temeljnega projekta. 

Anti-genderska gibanja na področju nekdanje Jugoslavije

Anti-genderska gibanja na področju nekdanje Jugoslavije

V okviru seminarja “Who’s Still Afraid of Gender” se je 18. novembra 2024 v Beogradu sestala raziskovalna skupina, ki pod vodstvom dr. Romana Kuharja (UL) in dr. Adriane Zaharijević (Univerza v Beogradu) pripravlja monografijo o anti-genderskih gibanjih na področju nekdanje Jugoslavije. Poglavje o Sloveniji, ki bo deloma temeljijo tudi na prvih izsledkih dela v okviru temeljnega projekta “Spol, demokracija in neokonservativno anti-gender gibanje” pripravljata Rok Smrdelj in Nina Perger. Monografija bo izšla jeseni 2024 pri mednarodni založbi Palgrave. 

Bralni seminar

Bralni seminar

Raziskovalna skupina je v prvi fazi izvedbe projekta izvedla intenzivni pregled in analizo obstoječih raziskav v Evropi in širše, ki se ukvarjajo z anti-genderskimi gibanji. 23. januarja 2024 smo v knjižnici Mirovnega inštituta izvedli interni bralni seminar, na katerem smo razpravljali o ključnih konceptualnih orodjih, s katerimi bomo analizirali anti-gendersko gibanje v Sloveniji, ter analizirali obstoječe teoretske konceptualizacije neokonservativnih gibanj in mrež v Evropi in svetu. 

Mednarodne konference

Utrinki s konferenc Oddelka za sociologijo

Utrinki s konferenc Oddelka za sociologijo

V poletnih mesecih so se članice in člani projektne skupine udeležili več mednarodnih konferenc, na katerih so predstavljali referate, povezane z raziskovanjem anti-gender gibanj, ki so se v celoti ali delno naslanjali tudi na raziskovanje v okviru projekta Spol, demokracija in neokonservativno anti-gender gibanje.

Mojca Pajnik je na konferenci Radical Europe: Violence, Emancipation & Reaction, ki je potekala julija 2024 v Lyonu, predstavila prispevek v soavtorstvu z Romanom Kuharjem in Rokom Smrdeljem, z naslovom Gender Ideology as a Frame Repertoire: Transversal Instrumentalization of Gender Equality.
Tematizirala je diskurzivno strukturno regularnost govorov akterjev antigenderske mobilizacije, ki instrumentalizirajo enakost spolov in perpetuirajo regresivno, etno-nacionalistično in rasistično vizijo sedanjosti in prihodnosti.

Roman Kuhar je na konferenci ECPG (European Conference on Politics and Gender), ki je julija 2024 potekala na Univerzi v Ghentu, predstavil dva prispevka: prvega v soavtorstvu z Adriano Zaharijević (From Nationalism to Anti-Gender Movements: Post-Yugoslav States in Focus) in drugega v soavtorstvu z Mojco Pajnik (Re-Nationalizing Citizenship and Democratic Backsliding: Anti-Gender Movements in Central-Eastern Europe). Rok Smrdelj je na isti konferenci predstavil dva prispevka: Practising Counter-Strategies: Resisting the Anti-Gender Backlash in Slovenia in First Our Children, Then Our Gender: The Anti-Gender Movement in Slovenia v soavtorstvu z Nino Perger.

Avgusta so se udeležili konference Evropske sociološke zveze (Porto, 27.–30. avgust), kjer je Rok Smrdelj v soavtorstvu z Romanom Kuharjem in Moniko Kalin Golob predstavil prispevek Expanding Boundaries: 'Gender Theory/Ideology' and Twitter Debate on Gender-Sensitive Language. Rok Smrdelj je v istem soavtorstvu predstavil tudi prispevek Still a Debate or Just an Echo Chamber Effect? Gender Theory in Slovenian Twitter Discussion na konferenci ECREA 2024 (10th European Communication Conference) v Ljubljani.

Med 12. in 15. avgustom 2024 je na University College Dublin potekala generalna konferenca Evropskega konzorcija za politološke raziskave (ECPR). Na konferenci je Leja Markelj predstavila prispevek z naslovom ‘Anti-gender appropriation of feminist abortion discourse: Shifting human rights frame through affect,’ ki je nastal v soavtorstvu z dr. Mojco Pajnik in dr. Živo Humer in se deloma naslanja na podatke iz našega temeljnega projekta. Avtorice v prispevku preučujejo feministični in antigenderski diskurz o pravici do abortusa, pri čemer izhajajo iz koncepta afektivnih atmosfer. Zanima jih skozi kakšne apropriacijske strategije antigenderski akterji v razpravah o abortusu prevzemajo diskurz človekovih pravic, ki je običajno povezan z liberalnimi gibanji, ter kako pri tem strateško mobilizirajo afekte.

Roman Kuhar se je septembra 2024 udeležil konference Gender Wars na Univerzi v Oxfordu (VB), kjer je v soavtorstvu z Adriano Zaharijević predstavil prispevek Anti-Gender Mobilizations in the Post-Yugoslav Space.

Na vseh omenjenih konferencah so predstavili delne izsledke njihovega raziskovalnega projekta in tako mednarodno strokovno javnost informirali o raziskovalnih aktivnostih.

Udeležba na letnem sociološkem srečanju 2024

Udeležba na letnem sociološkem srečanju 2024

Del raziskovalne ekipe se je udeležil letošnjega letnega sociološkega srečanja »Populizem in nezaupanje v znanost«. V okviru panela »Anti-genderska gibanja na območju nekdanje Jugoslavije: Slovenija, Hrvaška, Bosna in Hercegovina ter Srbija«, ki ga je organiziral vodja projekta Roman Kuhar, sta Rok Smrdelj in Nina Perger predstavila rezultate raziskave o stanju v Sloveniji, ki se deloma naslanjajo tudi na dosej zbrane podatke v okviru našega projekta. Več o tem si lahko preberete v knjižici povzetkov na str. 56-61.

Mednarodna konferenca Marriage Equality na CEU

Roman Kuhar je bil 14. novembra 2024 vabljeni gost na mednarodni konferenci Marriage Equality na Centralnoevropski univerzi v Budimpešti.

Roman Kuhar je bil 14. novembra 2024 vabljeni gost na mednarodni konferenci Marriage Equality na Centralnoevropski univerzi v Budimpešti. V svojem prispevku je predstavil nekaj ugotovitev o antigenderskih gibanjih v kontekstu sprejemanja zakonodaje o istospolnih porokah v Sloveniji.

Vabljeno predavanje na Univerzah Gotheburg in Uppsala na Švedskem

Vabljeno predavanje na Univerzah Gotheburg in Uppsala na Švedskem

Vodja temeljena projekta, prof. dr. Roman Kuhar, je konec novembra in v začetku decembra 2024 gostoval na Švedskem na povabilo Oddelka za študije spolov na Göteborgs universitet. Za tamkajšnje študentke in študente je 26. novembra 2024 pripravil predavanje »Anti-gender mobilizations: roots, actors, actions«. Nato je na povabilo raziskovalne skupine FUDEM odpotoval še na Univerzo Uppsala, kjer je 5. decembra 2024 izvedel javno vabljeno predavanje »A Decade of Anti-Gender Mobilizations: Lessons Learned and Future Challenges«.

Obe predavanji sta deloma temeljili na raziskovalnih ugotovitvah projekta Spol, demokracija in neokonservativno anti-gender gibanje.

Sestanek raziskovalne skupine

Sestanek raziskovalne skupine

Raziskovalna skupina se je 14. januarja 2025 sestala na delovnem sestanku, na katerem smo podrobno razpravljali o nadaljnjih raziskovalnih korakih v okviru projekta. Sestanek je bil osredotočen na pregled trenutnega stanja raziskovalnega dela in na načrtovanje ključnih aktivnosti za leto 2025.

V letošnjem letu bomo zaključili z analizo okvirov anti-genderskih besedil, ki vključuje pregled diskurzov in strategij, uporabljenih v teh besedilih, ter analizo objav na spletnih omrežjih, kjer se takšni diskurzi pogosto razširjajo in pridobivajo podporo. Prav tako bomo zaključili pravno analizo, s katero proučujemo vpliv teh diskurzov na zakonodajne spremembe in pravne prakse.

Osrednja naloga letošnjega leta pa bo načrtovanje in izvedba obsežne javnomnenjske raziskave, ki jo predvidevamo za jesen. Ta raziskava bo omogočila vpogled v družbena stališča, prepoznavanje ključnih vzorcev v odnosu javnosti do vprašanj enakosti ter proučevanje vpliva anti-genderskih mobilizacij na te poglede. 

Raziskovalni projekt je (so)financiran s strani Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS).