Simpozij: Spominske študije in politična ekonomija v (post)socialistični perspektivi: med nostalgijo in kapitalom
3. junija 2024 bo v okviru projekta Protesti, umetniške prakse in kultura spomina v postjugoslovanskem kontekstu (ARIS, J6-3144) v predavalnici 030 potekal simpozij Spominske študije in politična ekonomija v (post)socialistični perspektivi: med nostalgijo in kapitalom, ki ga organizira Gal Kirn (UL FF).
Simpozij bo obravnaval zgrešeno srečanje med tema dvema področjema specifično za zgodovinski čas leta 1989: če je bil marksizem v osemdesetih letih prejšnjega stoletja v očitnem zatonu, pa so spominske študije doživele pravi razcvet. Krizo marksizma je spremljala kriza celotne verige političnih referenc: razpad socializma, delavskega razreda, komunističnih partij, celo antifašizma in socialne države. Na izginjajoče označevalce so spominske študije nemalokrat gledale kot na objekte nostalgije in retroutopičnega imaginarija, v najslabšem primeru pa kot na znanilce totalitarizma, ki ga je treba za vsako ceno preprečiti. Nov spominski okvir podvoji moralno načelo "nikoli več": včeraj nacizma, danes komunizma. Vzpostavitev antitotalitarnega spominskega okvira v Evropski uniji je vplivala na rehabilitacijo fašizma in pozabo evropskega kolonializma.
V prvem delu simpozija se bomo ukvarjali s pojmi, kot so "primitivna akumulacija kapitala in spomina", postsocialistični in dekolonialni kolonializem, aparati spomina, relacionalnost med dolgom in kapitalom, produkcija zadolžene subjektivitete in izčrpanost v post-jugoslovanskem kontekstu in tudi nekatrih primerih iz Španije, Čila in Velike Britanije. V drugem delu simpozija se bomo lotili konkretnega razmerja med teorijo in zgodovino socializma ter teorijo nostalgije: razpravljali bomo o tem, ali je nostalgijo kot koncept in polje boja mogoče uporabiti znotraj marksizma in emancipatornimi spominskimi politikami? Je preučevanje nostalgije nekaj, kar zaznamuje zamujeno srečanje, ali pa lahko postane produktivno izhodišče za bolj precizno analizo tranzicijskih procesov?
Dogodek bo potekal v angleškem jeziku.
PROGRAM SIMPOZIJA
15.00–17.30 Marksizem in spominske študije
Moderira Ana Hofman
Med večnim spominjanjem dolga in strukturno pozabo primitivne akumulacije kapitala
Gal Kirn (Ljubljana)
Ne le rože in žalovanje: Vloga spomina v družbeni reprodukciji
Daniel Palacios Gonzales (Madrid)
Moderira Mirt Komel
Spominjanje v času izčrpanosti: Spomin in komodificirane oblike obstoja
Ana Hofman (Ljubljana)
Poglej nazaj z jezo: spomini na družbene konflikte v Čilu in Združenem kraljestvu - onkraj melanholije in nostalgije
Heather Watkins in Maria Urbina Montana (VB)
17.30–18.00 Odmor
18.00–20.00
Okrogla miza Nostalgija in socializem
Moderira Gal Kirn
Rastko Močnik (Ljubljana), Maja Breznik (Ljubljana), Martin Pogačar (Ljubljana) in Tanja Petrović (Ljubljana)