Ali raziskave javnega mnenja res manipulirajo in zavajajo?

Janja Božič Marolt (Mediana d.o.o.) bo gostja prof. dr. Valentina Bucika (Oddelek za psihologijo, Filozofska fakulteta) v torek, 22. marca 2022, ob 19. uri. Povezava na Zoom dogodek

Pogovarjali se bomo o zelo aktualni in pomembni problematiki – kaj je kvalitetna in verodostojna raziskava javnega mnenja: kako načrtovati, pripraviti in izvesti študijo, da bo raziskovalno neoporečna, da bo objektivno odražala mnenje javnosti in da bodo rezultati veljavno pričali o dejanskem stanju stvari. Iskali bomo odgovore na vprašanja, kako zastaviti raziskavo, kako opredeliti ključna vsebinska področja in tematske sklope, kako določiti ciljno skupino, kako vzorčiti, kako zastavljati kvalitetna in nepristranska vprašanja, kako analizirati rezultate, kako se podatke interpretira in kako jasno ter enoznačno predstaviti ključne izsledke. Pa tudi o tem, kako se odgovornost za raziskovalne izsledke porazdeljuje med naročnika, raziskovalca/izvajalca, medije ter še koga in kateri so največji izzivi, ovire in težave, ki se pred avtorje študije postavijo v obliki »ustvarjalnega branja rezultatov«, kritik in zanikanj, ali pobijanja ali relativiziranja zaključkov, zlasti kadar gre za občutljive rezultate oziroma kadar ti javnosti ali delom javnosti ali posameznikom niso povšeči oziroma niso v skladu z njihovimi pričakovanji.

19. 10. 2020

03. 09. 2020