Filmski večer: Popotovanja skozi čas in prostor v sklopu projekta Novembra smo.

V sklopu medfakultetnega projekta Novembra smo., ki združuje Filozofsko fakulteto in Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani, vas vabimo na filmski večer z naslovom Popotovanja skozi čas in prostor, ki bo potekal v četrtek, 30. 11. 2023, ob 18 uri, na ALUO, Tobačna 5 (pritličje, predavalnica 3). Na filmskem večeru bosta v Sloveniji premierno prikazana večkrat nagrajena filma, ki obravnavata tematiko na stičišču arheologije, umetnosti, konservatorstva in muzeologije v kontekstu sirskega konflikta.

18.00 – Pozabljeni obrazi Palmire / Les visages oubliés de Palmyre

Meyar AL-Roumi, Un film a la patte, Francija, 2020

Arheologi se odpravljajo v iskanje nagrobnih portretov Palmire, ki so razpršeni po celem svetu. Cilj raziskave je odkrivanje zgodbe starodavnega mesta skozi obraze njegovih prebivalcev. Razkrivanje skrivnosti teh spomenikov nam omogoča razumevanje izjemnega značaja Palmire in njene multikulturne identitete.

Film je v francoščini in angleščini z angleškimi in francoskimi podnapisi.

19.40 – Cirijakova prisega / The Oath of Cyriac

Olivier Bourgeois, La Caixa de la Llum Produccions, Andora, 2021

Majhna skupina arheologov in muzealcev se med sirskim konfliktom bori za ohranitev arheoloških najdb v Narodnem muzeju v Alepu. Kako rešiti 50.000 artefaktov v obleganem mestu? V tej dirki s časom ni nič zagotovljeno, vendar eno je gotovo: če bodo zbirke muzeja izgubljene, bo del zgodovine in dediščine človeštva izginil z njimi.

Film je v arabščini z angleškimi podnapisi.

Uvodna beseda: Claudia Beretta in Maurizio Battisti (RAM film festival, Fondazione Museo Civico di Rovereto) ter doc. dr. Katharina Zanier (Oddelek za arheologijo Filozofske fakultete).

Filmski večer je organiziran v sodelovanju z RAM film festivalom.

Dogodek poteka tudi v počastitev stoletnice študija arheologije na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani in je brezplačen.

Vabljeni!