In memoriam: dr. Alojz Cindrič (1955–2023)

V nedeljo, 12. marca, se je za vedno poslovil naš kolega sociolog, zgodovinar in  bibliotekar dr. Alojz Cindrič, dolgoletni vodja knjižnice Oddelka za sociologijo.

Duša oddelčne knjižnice je bil kar 36 let, vse od leta 1983 pa do upokojitve leta 2020. Kot bibliotekar je skrbno spremljal, izbiral in nabavljal literaturo, skrbel za neformalno vzgojo študentov, pogosto razmišljal izven okvirjev in oblikoval odlično knjižnico, ki se lahko danes pohvali z zbirko več kot 30.000 enot gradiva z najrazličnejših področij.

Poleg vodenja knjižnice pa se je kot strasten sociolog in zgodovinar ukvarjal predvsem z raziskovanjem socialne in kulturne zgodovine izobraženstva; bil je avtor vrste monografij, med njimi so npr. Študenti s Kranjske na dunajski univerzi 1848–1918 (2009), Študenti s Kranjske na dunajski univerzi v prvi polovici devetnajstega stoletja 1804–1848 (2010), Od imatrikulacije do promocije: doktorandi profesorja Franceta Vebra na Oddelku za filozofijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani v luči arhivskega gradiva 1919–1945 (2015) in Ljubljanski izobraženci skozi čas: izobraževanje Ljubljančanov na dunajski univerzi 1392–1917 (2019).

Počivaj v miru!

Besede ob slovesu

Predstavitev projekta Evropska noč raziskovalcev 2024/2025 – Humanistika, to si ti!

Vsi govorci na novinarski konferenci (foto: Katja Kodba, STA)

Prof. dr. Marta Verginella na XX. mednarodnem festivalu zgodovine v Gorici

XX. mednarodni festival zgodovine je potekal v Gorici (foto: https://www.estoria.it/)

Obisk veleposlanika Helenske republike v Ljubljani